Fenerbahçe’de Mesut Özil, İrfan Can Kahveci ve Pelkas nasıl birlikte oynar? İşte karşılığı

Fenerbahçe, devre ortası transferinde çok değerli iki orta saha oyuncusunu takımına kattı. Arsenal’den dünyaca ünlü Mesut Özil, Başakşehir’den ise son yılların çıkış yapan oyuncusu İrfan Can Kahveci alındı. Bu transferlerin akabinde taraftarın başında “Gustavo, Ozan, Pelkas, Mert ve Sosa üzere oyuncular varken Bulut, yeni yıldızları nasıl oynatacak?” sorusu oluştu. Teknik yönetici Erol Bulut’un, orta alanda tüm yıldızlarını kullanabileceği bir sistem üzerinde çalıştığı öğrenildi. 46 yaşındaki teknik adam, yıldızları tıpkı anda alana koyabilmek için İngilizler’in ‘Diamond’ (Elmas) dedikleri 4-4-2 tertibine geçmeyi planladığı bildirildi.

SAKATLAR UYGUNLAŞINCA BAŞLIYOR

Bulut bu sistemde Pelkas, Mesut ve İrfan’ı alana sürebilecek. Gustavo ve Ozan da grubun savunma zahmetlerini ortadan kaldıracak. Elmas sisteminde savunmanın önünde yalnızca Luiz Gustavo yer alacak. Onun önündeki ikili Ozan ve İrfan olacak. İleri uçtaki golcülerin ardında 10 numara Mesut, iki forvetten biri ise Pelkas olacak. Böylelikle Fenerbahçe orta alandaki yıldızlarının yeteneklerinden azamî düzeyde faydalanabilecek. Deneyimli teknik adam, sakatların güzelleşmesinin akabinde bu sistemi hayata geçirecek.

BİR GÖRÜŞ: ELİNİZDE MESUT VARSA EN FAZLA YARAR SAĞLANMALI (GÜRCAN BİLGİÇ)

Mesut geldikten sonra Erol Bulut’un aklında aslında iki 10 numaralı bir düzenle oynamak var. Yani tek forvetin ardında Mesut ve Pelkas yahut Osayi artta bir üçlü (Ozan-Gustavo- İrfan Can) ile dörtlü defans. Kanat akınlarının beklerin üzerinde olacağı oyun içinde orta sahayı besleyeceği geçişken ve hamle yüklü bir nizam. Bunu hayata geçirmesi uzun sürecek zira sakatlıklar, maç trafiği ve oyuncuların form durumu nedeniyle en düzgün bildikleri oyundan vazgeçmek riskli olabilir. Lakin bir teknik adam, elindeki takımın en verimli olacağı sistemi bulmak zorunda. Artık iki 10 numara diye düşünürler, sonrasında eski sistemde de randıman üretirler. Çok da müdahaleye gerek kalmaz. Elinizde Mesut üzere farklı bir oyuncu varsa ondan en fazla faydayı sağlamanız lazım.

(Sabah)