Topa sahip olmak kazanmayı garanti etmiyor! Fenerbahçe…

Alanyaspor-Galatasaray (0-1) ve Fenerbahçe-Göztepe (0-1) maçlarında topla daha fazla oynayan ekibin kaybetmesi, bir defa daha meşin yuvarlağa sahip olmanın futboldaki değerinin tartışılmasına neden oldu. SABAH Spor mevzuyu masaya yatırırken, istatistik tahlil programları ile gerçekleştirdiğimiz korelasyon ve regresyon tahlillerine nazaran topa sahip olma ile puan ortasında bilimsel açıdan net bir bağlantı çıkmadı. İşte araştırma sonuçları:

MAÇLARDA PUAN ALMA İLE %4.4 ALAKALI

Üstün Lig’in son 6 döneminde husus SPSS istatistik programı ile tahlil edildiğinde topla fazla oynama ile maçtan puan alma ortasında %4.4’lük yanlışsız orantılı bağlantı çıkıyor. Fakat atılan gol, yenilen gol ve 3 puana ulaşma bedellerinde manalı bir irtibat bulunmuyor. Regresyon tahlillerine nazaran ise en değerli ilgiler atılan korner (%15), isabetli orta (%13), rakibin kusurlu pas sayısı (%7.5), hür vuruşların da (%4.9) yer aldığı 11 pahada gözlemlenirken bunlar ortasında topa sahip olma yok.

GALİP GELENLER %49.96’YI YAKALADI

Kelam konusu dönemlerde Üstün Lig’de 3 puan elde eden 1366 kadro %49.96 topa sahip olma ortalaması yakalarken 1 puanlık 936 performansta bu kıymet %50.15, puansız alandan ayrılan 1366 takımda ise %50.04 oldu. Bu bedellerde yeniden topa her vakit sahip olmanın değersizliğini ortaya koyuyor. Ligimizin topa sahip olma bedeli dört kesime bölündüğünde de bu değersizlik tekrardan ortaya çıkıyor.

AZ YA DA ÇOK FARK OLUŞTURMUYOR

Yüzde 43 ve altı topla oynayan 968 kadro performansı içerisinde puan ortalaması 1.37 olarak gerçekleşti. Takımlar, %44 ila 50 ortası kıymete sahip 930 maç performansında 1.39, %51 ila 57 ortasında topla oynanan maçlarda ise 1.36 puan ortalaması yakaladı. Bununla birlikte %58’in üzerinde topa sahip olma ortalaması yakalayan grup, 1.37’lik yüzde ile 90 dakikayı tamamladı.

NE DEMİŞLERDİ?

ÇAĞDAŞ ATAN (Alanyaspor Teknik Direktörü): Beş büyük lige bakınca topu rakibe vererek şampiyon olan ekip sayısı azdır diye düşünüyorum

EROL BULUT (F.Bahçe Teknik Direktörü): Topun bizde olması, durumları golle sonuçlandıramadığınızda bir şey söz etmiyor. (Sabah)