Erman Toroğlu’dan flaş sözler! “Fenerbahçe’de otorite boşluğu var”

Şampiyonluk yarışında üst üste puan kayıplarıyla ezeli rakibi Galatasaray’ın 3 puan gerisine düşen Fenerbahçe, tenkit oklarının gayesi haline geldi. Usta müellif Erman Toroğlu, sarı lacivertlilerdeki bu düşüşün nedenini açıkladı. İşte o yazı… | Son dakika Fenerbahçe haberi (FB haberleri)

Fenerbahçe önderin 3 puan gerisinde. Futbolda her şey var. Şampiyonluk kaçmış değil, hepsi tamam. Bu laflar yuvarlak laflar, futbol edebiyatı. Hani diyorlar ya, “Futbolda her şey olur”. Artık gelelim sadede; Ali Koç Fenerbahçe’ye lider oluyor. Kadıköy’de Göztepe 21 yıl sonra Fenerbahçe’yi yeniyor. Galatasaray geçen dönem tekrar 21 yıl sonra yeniyor. Beşiktaş tekrar Kadıköy’de 15 yıl sonra yeniyor. Trabzonspor 21 yıl sonra yeniyor Kadıköy’de. Yeni Malatyaspor da tarihinde birinci kere yeniyor Kadıköy’de Fenerbahçe’yi.

Bugün şirketler, partilerde her yerde kulüpler de dahil muvaffakiyet ve başarısızlık varsa bu en zirvedeki adamdan sorulur. Faturayı o verir, o keser. Ali Koç futbolun başına Emre Belözoğlu’nu getiriyor sonra o da Erol Bulut’la anlaşıyorlar. Artık burada bir 5 dakika duralım, çay molası verelim. Çok net soruyorum; sonra birbirlerinin üzerlerine atmasınlar. Transfer edilen futbolcuların kaç adedine Erol Bulut okey verdi, kaç adedini Emre Belözoğlu ve takımı aldı.

Büyük resme bakıyorum. Fenerbahçeli basın tarafından Erol Bulut gaye tahtasında gösterilmeye başlandı. Kimse Emre Belözoğlu’ndan bahsetmiyor. Yarın Erol Bulut alınan birkaç makûs sonuçtan sonra yollanırsa, Alman görgüsü ve terbiyesi yüklü olan Erol Bulut, birtakım şeyleri açıklar da mı sarfiyat, yoksa Erol Bulut’a uygun bir para verilir, ‘Takım konuşmamı’ denilir.

Artık dönüyorum yine Emre Belözoğlu, bir arkadaşına diyor ki, “İki tane santrfor aldım şu anda hazır”, bakın “Aldım” diyor şu anda hazır. “Biri diyor bir dönemde 30 gol atacak, oburu 15 gol atacak”. Söylediği 30 gol atacak adam Samatta; şu ana kadar attığı gol 4. Pekala 15 gol atacak dediği adam kimdi? Kemal Ademi. Bu topçu nerede? 1 gol attı, şu anda Karagümrük’e verildi.

Yani Fenerbahçe’deki bu başı bozukluğu sakın kimse birbirinin üstüne atmasın. Fenerbahçe, futboldaki bu sistemde şampiyon olur mu? Olur. Lakin aylardır ekip futbol oynamıyor. İleri gedeceğine geri gidiyor. Futbolseverlere ışık vermiyor. Zira şu anda Fenerbahçe’de bir otorite boşluğu var

BAŞLARI KARIŞTIRMAYIN
Bir yazı hakem olmadan olmaz. Hüseyin Göçek… Fenerbahçe-Göztepe maçında o denli düdükler, o denli fauller çaldı ki toptan fazla anlamazsan yersin. Biraz futboldan anlarsan, neler yaptığını herkes çok güzel biliyor.

Galatasaray-Alanyaspor maçı… Komite bir hakem tayin ediyor; Zorbay Küçük… Bu çocuk istikbal vadediyor. 28 yaşında, yeterli yabancı lisanı var, eski futbolcu Feyzullah’ın da oğlu. Tahminen de ikinci yarının en kıymetli bir maçına tayin ediyorsunuz. İsim olarak bir şey demem. Yalnız bu çocuk, son iki yılda büyük sakatlıklar geçirdi; diz bağlarından. Yusuf Namoğlu onu, aylarca İstanbul’da yatırdı, futbol federasyonu sıhhat grubunun başındaki arkadaşa emanet etti, tedavi ettirdi. Buraya kadar her şey tamam. Pekala, şayet bu çocuğa bu maçı veriyorsanız, en az bunun kadar bir 4. hakemi vermeye mecbursunuz. Bu çocuk sakatlansa 4. hakem kim? Kadir Sağlam diye bir hakemi, 4. hakem veriyorsun. Yani Zorbay Küçük, sakatlanırsa ki sakatlanma riski var. Bu maçı, bu hakem yönetim edecek.

Bitmedi… Emre Malok diye, bir VAR hakemi veriyorsunuz. İki tane konum var; çok net. Birisi penaltı, başkası kırmızı kart. İkisini de kimseyle tartışmam. Alanyalı oyuncu, göstere göstere Galatasaraylı oyuncunun başına, tabanı geçiriyor. Hani yandan gelir, geriden gelir göremezsin, tamam. Trabzon’da Nwakaeme’ye olduğu üzere. Burada o denli değil.

Bakın bir detay var; hakem sarı kart veriyor. Ya kırmızı kart ver, ya hiç kart verme. O vakit kurtarırsın. Fakat daha acemisin… Alandaki acemi, VAR’daki acemi, kenardaki acemi. Alanda hangi maç var? Şampiyonluğa etki edecek, 5 ekibi alakadar edecek bir maç. Arkadaşlar milletin başını karıştırmayın.

MİLLETİ YEMEYE KALKMAYIN
Beşiktaş Lideri Ahmet Işık Çebi buyurmuşlar, “Yabancı hakem gelsin”. Çebi’nin yaşı kaç, bilmiyorum lakin ben yabancı hakemle oynadım. Onların rezilliklerini düzgün bilirim. Ne halt yediklerini de. Hiç olmazsa biz bize kaldığımız vakit hesap sorarız. Onları getirdiğin vakit, hangi devletlerden, kimlerden hesap soracaksınız. Milleti yemeye kalkmayın. Fakat Çebi çok akıllı.

Oynayacağı F.Bahçe maçından önce genç ve acemi bir hakeme, haksız yere ve palavra bir iftira attı. Neymiş efendim, “Hakem Koç Kümesi’nde çalışmış”. Araştırdılar ki külliyen palavra. Çebi o maçı kazandı ya, gerisi öykü. Pekala; Ahmet Parıltı Çebi, sen kaç yıldır göğüs reklamına Beko’yu yazıyorsun? Beko kimin şirketi? Yakıştı mı sana… Fazla da uyanık olmayın.

O HAREKETİ HER HOCAYA YAPAMAZSIN
Size çok kolay bir misal vereyim; Caner… Çok maçta teknik adamlara yaptığını, geçen hafta yeniden yaptı. Bakınız tarih 25 Kasım 2014; Sergen Yalçın’la bir arada TRT’de spor programı yapıyoruz. Sergen Yalçın’ın Caner için söyledikleri motamot şu; “Caner vazgeçilmez bir oyuncu değil. O el-kol hareketini her hocaya yapamazsın. Elini kırarlar adamın maçtan sonra”. Bakınız; şu anda Sergen nerelerde, Erol Bulut da nelerle uğraşıyor. Bırakın Sergen’i yapsana Fatih Terim’e o hareketlerini o kolu ne yapar, yahut Abdullah Avcı’ya.

BU TÜRLÜ BÜYÜK KADRO OLUNMAZ
Erol Bulut ortacılar vasıtasıyla sanki televizyoncu Acun’dan taktik bilgiler alacak duruma düştü mü? İşte Fenerbahçe’deki imaj bu. Zira Fenerbahçe takımında oynayan oyuncular, şu andaki sistemden mutlu değil. Bakınız size bir şey daha söyleyeyim; geçen yıl Fenerbahçe kendi stadında oynadığı Antalyaspor maçında 6. dakikada gol yedi ve 90 dakika sonunda gol atamadan maçı mağlup bitirdi. Yani neredeyse 85 dakika İstanbul’da büyük kadro rakibine gol atamıyor.

Pekala o makûs Fenerbahçe’ye bu sene 22 tane futbolcu alındı. Bu sefer Göztepe geldi 9. dakikada gol attı, 81 dakika o gole yanıt veremedin. Bakınız bu türlü büyük ekip olunmaz, kimse kimseyi aldatmasın.

Bunun da hesabını verecek kişi Lider Ali Koç’tur. Fatura sonunda ona çıkar. Fenerbahçe topluluğunda maalesef bir türlü birlik sağlanamıyor. Düşünün son yıllarda iki üst seviye Fenerbahçeli, federasyon lideri oluyor. Biri Mehmet Ali Aydınlar, birisi Nihat Özdemir… İkisi de çok güzel Fenerbahçeliler, düzgün bilirim. Lakin ufak hesaplar uğruna iki Fenerbahçeli’yi taraftara tu-kaka gösterdiler. Lakin sonunda taraftar kimin ne olduğunu anlayacaktır. (Fotomaç)