Son dakika spor haberi: Fenerbahçe’nin yıldız ismi Jose Ernesto Sosa flaş açıklamalarda bulundu! “Şampiyonluk…”

Fenerbahçe’nin dönem başında Trabzonspor’dan takımına kattığı Jose Ernesto Sosa, sarı lacivertli kulübün yayın organlarına açıklamalarda bulundu. Arjantinli yıldız Üstün Lig’in sıkıntı bir lig olduğunu tabir ederken, Trabzonspor maçı hakkında da değerlendirmelerde bulundu. İşte 35 yaşındaki oyuncunun açıklamaları… | Son dakika spor haberi (FB haberleri)

“Sezon başından itibaren sıkı bir biçimde çalışıyoruz. Çalışmalar devam ediyor. Motivasyonumuzu en yüksekte tutmaya çalışıyoruz. Fenerbahçe her vakit kazanma geleneği olan bir kulüp. Bunu devam ettirmek istiyoruz. Şampiyonluk için ligde sahiden büyük bir çaba var. Göztepe maçından sonra aslında bu bizi biraz sakinleştirdi.

Zira üzerimizde çok fazla hudut vardı, o mağlubiyetten sonra biraz daha sakinleşip, amacımıza yanlışsız daha sakin bir biçimde ilerlemeyi düşündük. En değerlisi de bilhassa son maçtan galip ayrıldık. Bu galibiyet daha inançlı ilerlemeye yarayacaktır. Fenerbahçe, hem grup içinde hem de dışarıda taraftarıyla şampiyonluğu çok fazla isteyen bir kulüp.

Makus bir sonuç çıktığında herkes tahminen de bizden daha fazla konuşuyorlar, kritiğini yapıyorlar. Tabi ki bu bizim sorumluluğumuz, sonuçta bizim işimiz. Biz kendimizi tahlil ederken, bilhassa olumlu ve yapan biçimde bunları yapmalıyız ki ekip olarak ileriye gidelim. Geçen hafta da Liderimiz, İdaremiz buraya geldi. Bize büyük dayanak verdiler. Bu dayanakta bizi biraz daha ileriye gerçek attı. Onlar buraya gelirken sonuç odaklı takviye vermediler. ‘Sonuç ne olursa olsun arkanızdayız’ dediler. Bu da birlikteliğin bir öbür yardımcı hissesi ve hoş bir sonuç çıktı.

TRABZONSPOR MAÇI YORUMU
Bu üslup maçlar, özel maçlardır. Bir oyuncu için özel hisler içerir. Zira sizin orada hoş bir geçmişiniz oluyor ve bu geçmiş bir anda karşınıza geliyor. Tıpkı şey İtalya’da Napoli-Milan maçında da başıma geldi. Bir oyuncu için yaşanabilecek hoş hisler. Maçtan sonra yaptığım röportajda da bunu lisana getirdim. Hoş vakitlerim geçti lakin şu anda yeni ailem Fenerbahçe. Bunun sorumluluğunun farkındayım. Bu sorumlulukla bir arada daha ileri gideceğini düşünüyorum. En sonuna kadar uğraşımı vereceğim, ekibe katkı sağlayacağım.

ŞİDDETLİ BİR LİG
Tek bir maçtan sonra fikirler değişiyor. Her şey değişti üzere yorumlar yapılıyor. Bu cins sonuçlara genel bakıyorum. Zira buraya birinci geldiğimde değişik sıkıntılarla karşılaştım. Maalesef dönem öncesi kampını geçiremedim. Akabinde tam başladım, sakatlığım oldu. O sakatlığın üstüne tam kendimi veremedim. Tam hazır olduğumda da ekip çok yeterli sonuçlar almıyordu. Şu anda her şeyin gitgide yoluna girdiğini görüyorum. Türkiye’deki 6. yılımı yaşıyorum. Hakikaten kuvvetli bir lig. Bu lige bakıldığında daima şunu öğrendim. Ligin sonuna kadar, şampiyonluğu elde edebilmeniz için kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Bunu yapmadığınız vakit istediğiniz sonuçlar çıkmıyor. Bu yüzden bunun farkındalığı ile bir arada, son ana kadar çabamızı devam ettirip, kendimizi her kezinde güzelleştirmemiz gerekiyor.

Genç oyuncularla yalnızca idman içinde değil, dışarıda da daima birlikte olmaya çalışıyorum. Şakalaşıyorum, bilgilerimi aktarıyorum. Aslında genç oyuncular için bu türlü büyük bir kulüpte olmak da güç. Zira çok fazla tecrübeli ve kaliteli oyuncu var. Bir yandan bakıldığında genç oyuncuların bizden faydalanması gerekiyor, bir şeyler öğrenmeleri gerekiyor. Öğrendikten sonra sabırla vakitlerini beklemeleri gerekiyor. Sahiden Fenerbahçe’nin şu anda çok yetenekli, kalitesi yüksek oyuncuları var.

Bir yandan da futbol bu, talih her vakit yüzünüze gülebilir. O yüzden her geçen gün kendilerini geliştirmeleri kural. Ben de gençken benden yaşlı oyunculardan bir şeyler öğrenmeye çalışıyordum, artık ben yaşlandım onların benden bir şey öğrenmesi gerekiyor.

Gol atmak, asist yapmak futbolun sevinçli yanı. Tıpkı vakitte taraftarlardan yeni gelen oyuncudan daima bir beklenti oluyor. ‘İşte bu oyuncu kaç gol atar, kaç asist yapar?’ Beşerler daima bu beklentilere giriyor. Benim karakterime bakıldığında, ferdî amaçlardan evvel küme amaçları çok daha kıymetli. Her oyuncu asist yapmak ister, gol atmak ister. Bu açıdan da buna devam etmek gerekiyor. Genel baktığımda küme gayelerini her vakit ön plana koyan bir oyuncuyum. Fenerbahçe bu sene çok fazla yeni oyuncu transfer etti. Güç bir süreç. Bir sürü yeni oyuncunun bir maksat uğruna küme haline gelip, bu amaç uğruna uğraş vermesi, sıkıntı bir süreç lakin benim tekrarlıyorum, grupsal amaçlarınızı başardığınız vakit zati kişisel amaçlarda daha üst çıkıyor.

Olağanda öteki ekiplere bakıldığında bir oyuncu öteki arkadaşlarına nazaran çok daha fazla gol atar. Genelde de sonuca daima o oyuncu üzerinden gitmeye çalışılır. Bizim kadroda bu çeşitlilik çok hoş. Çeşitli yollardan öteki oyuncularla gole ulaşabilmek çok değerli. Bu istatistik karşımızdaki rakibe nazaran de farklı silahlarımızı kullandığımızı gösteriyor; bu çok kıymetli bir şey fakat en kıymetlisi tabiki kazanmak. Kazandıktan sonra kimin ne kadar gol attığı ya da ne biçimde attığı çok da değerli değil. En değerlisi kazanmak.

Öncelikle taraftarlarımız için şunu söylemek istiyorum. Her vakit onlara müteşekkiriz. Her vakit yanımızda olmaya çalışıyorlar. Tahminen bazen onlara çok fazla memnunluk veremeyebiliriz; ben sene başında birinci verdiğim röportajda da bunu söyledim. Bu şiddetli süreçte keşke yanımızda olabilselerdi.

Bize dayanaklarını canlı bir formda verebilselerdi. Günümüz koşullarında bu mümkün olmuyor. Onlar geri döndüğünde her şey çok daha hoş olacak. Buna gönülden inanıyorum. Makus bir sonuç aldığımızda bizi eleştirebiliyorlar lakin onların eleştirisi bile bize daha fazla güç veriyor. Zira hangi yerlerde ne biçimde daha uyguna gitmemizi bulmamıza yardımcı oluyorlar. Bize inansınlar, sonuna kadar bu çabanın içerisinde olup, savaşmaya devam edeceğiz. Umarım keyifli bir biçimde dönemi bitireceğiz. Onlara müteşekkirim.”