Son dakika spor haberleri: Fenerbahçe’den flaş açıklama! “9 saniyelik orta oyunu”

Fenerbahçe, Muhteşem Lig’de oynanan Antalyaspor maçında VAR kararıyla iptal edilen penaltı durumu ile alakalı kulübün resmi internet sitesinden açıklama yaptı. İdare Konseyi Üyesi ve Basın Sözcüsü Selahattin Baki hususla ilgili şu noktalara değindi:

“Futbol Grubumuzun dün akşam oynadığı Antalyaspor maçının 90+2. dakikasında lehimize verilen penaltı durumunun, VAR incelemesi ile iptal edildiği tüm kamuoyunun malumudur.

Oyuncumuz Pelkas’ın topu rakipten kurtardıktan sonra topa dokunamayan rakip futbolcunun birinci atakta dizi ile oyuncumuzun dizine yaptığı temas görüntülerce sabittir.

Durum bu biçimde net ve konumda açık bir temas var iken durumun yalnızca ve yalnızca 9 (DOKUZ) saniyede incelenerek penaltının iptal edilmesi yalnızca Türk futbolu için değil dünya futbolundaki VAR sisteminin kullanımı açısından da tam manasıyla skandaldır.

Lakin kelam konusu Fenerbahçe olduğunda ortaya konan bu skandallar Türk futbol dinamikleri için çok doğal ve olağandır.

Fenerbahçe’nin attığı gollerin 4 dakika 17 saniye boyunca VAR’da incelenip, rastgele bir kaçış ya da açık nokta aranması hafızalara kazınmışken;

Lehimize verilmiş, birinci olarak gerçekleşen diz temasının açıkça ortada olduğu penaltı durumunun; yalnızca ve yalnızca 9 (DOKUZ) saniyede, durumun muhakkak net ve açık gözükmediği üst ve tek açıdan incelenip, en net izlenebileceği başka açılar göz önüne alınmayarak yangından mal kaçırırcasına iptal edilmesi, gerçek maksat ve misyonu net halde ortaya koymuştur.

Maçın orta hakemi penaltıyı incelemesi ve hakkıyla karar vermesi için değil, direkt iptal etmesi için VAR ekranına çağrılmış ve tek açıdan inceleme yaptırılarak, asıl hedef olan penaltı iptali tarza uydurularak 9 (DOKUZ) saniyelik tek açıdan inceleme sonunda penaltı iptali gerçekleşmiştir.

Tüm bunların yanında;
Rakibimizin attığı gol öncesinde topun oyun alanı dışına çıkmış olduğu ve hakemler tarafından devam kararı verildiği de görüntülerce sabittir.

Oyuncumuz Mesut Özil’e 65. dakikada yapılan ve kendisini haftalarca alanlardan uzak tutacak biçimde sakatlayan konumda sarı kartı bulunan rakip oyuncuya oyundan atılmasına neden olacak ikinci sarı kart da gösterilmemiştir.

Dün hakemler hem Grubumuz hem de rakip grubun durumlarında üst üste yaptıkları yanlışlarla maçın gidişatına ve sonucuna direkt tesir etmişlerdir.

Özetle Türk futbolu, tesir altındaki Türk hakemleri ve VAR sistemi eliyle açık operasyona uğramakta;

Bu operasyondan yıllardır olduğu üzere en ağır yarayı alan tekrar Fenerbahçe olmaktadır.

Tüm bunlara karşın; yapılan her türlü saha içi, saha dışı operasyonlara ve algı çalışmalarına karşın kalan 13 haftada topluluk olarak omuz omuza kenetlenerek, sakat ve cezalı futbolcularımızın da takıma katılmasıyla, gayemize ve zafere ulaşacağımıza inancımız tamdır.”