Fenerbahçe Lideri Ali Koç: FETÖ hala Türk futbolunun içinde

Fenerbahçe Lideri Ali Koç, NTV’de yayınlanan “O Anın Hikayesi” programında 3 Temmuz sürecinde yaşananları anlattı.

İşte Ali Koç’un o açıklamaları…

“DENİZLİ MAÇI BUGÜN O DENLİ BİTEMEZDİ”
“Yıl 2006, o sene Fenerbahçe Azizbaşkan önderliğinde, Daum’un hoca olduğu periyotta 2 sene şampiyon olmuş, 3. şampiyonluğuna yakınken, o vaktin federasyon lideri Haluk Ulusoy ve ayak oyunları, ligi dizayn etmeleri ile bir biçimde Denizli’de bir maç yaşandı. O maç bugün yaşansa hayatta o halde bitirilemezdi. “

“12 MAYIS’DA FETÖ KUMPASIDIR”
“Türkiye tarihinin en çok duran maçlarındandır. Bİr kalecinin en çok vakit geçirdiği maçlardandır, 19 mu, 22 dakika mı, garipti. 0-0 bittiğinde şampiyonluğu kaybediyoruz. Ekip toparlanıyor, santraya gelmiş, seyirci de alkışlıyor. Sonra ne olduysa, o da çıkacak, 12 Mayıs da bir FETÖ kumpasıdır. Olaylar maçtan evvel başladı, fevkalade bir gaz kokusu var stadın etrafında. 2 yan locaya gittim, bizim bir yöneticimiz var saçlarını ıslatır, totem mi yaptın dedim, gaz yedik dedi.”

“SEYİRCİYİ ALANA İNDİRDİLER”
“Maç bitince polisler, Fenerbahçe taraftarını kışkırtmak için bir anda Galatasaray grubunun etrafını çevirdi ve seyirciyi tahrik etmeye başladılar, gel gel yapıyorlar seyirciye. Ben alana indim bir formda olayları sakinleştirebilir miyiz diye. Bir polis gaz sıkın, biri sıkmayın diyor, karman çorman bir olay, resmen seyirciyi alana indirdiler.”

“BİZ SAKİNLEŞTİRMEYE ÇALIŞIRKEN G.SARAY…”
“Biz olayı sakinleştirmeye çalışıyoruz, Galatasaray o denli telaffuzlarda bulundu ki o devirde asla onarılamayacak bir tahribat yaptılar. Millet yerde yatıyor, kaldırmaya çalışıyoruz falan en acılı günlerdendir. Bu şampiyonluk gittiği için değil, bu bize yapılanlardan ötürü.”

“ÇOK KANIMA DOKUNMUŞTU”
“14 sefer falan maç durdu, hepsi dizayn edilmişti, 2006 diyorum, 76 demiyorum. Bu benim çok kanıma dokunmuştu. O maç bitti, hastaneye gittik, sabah da kızım Leyla doğdu. Bir yöneticimizin kızının düğünü, Çırağan’dayız, Aziz lider idareye girer misin dedi, ben de gayri ihtiyari, kanıma da dokunmuş, evet dedim.”

“BUNU AİLEMDE KİMSEYE SÖYLEMEDİM”
“Bizim ailede bu türlü bir şey yok, sarfiyat istişare edersin. Bunu ailemde kimseye söylemedim. Kongreye yakın abim soruyor, gerçek mudur diyor, yok diyorum. Pazar sabahı bir uyanıyorlar, kongrede idareye girmişim. 2006, Haziran ayı. Karım, kızının büyüdüğünü göremezsin de demişti. O denli idareye girdim.”

“AZİZ LİDER İLE UYUŞMAZLIK YAŞADIM”
“Sonra 2012’de idareden ayrıldım 2 devir. 2012-2015 ortası inişli çıkışlı periyot yaşadık. 3 Temmuz’un verdiği maddi manevi ziyan devam ediyor, üzerine yönetimsel yanlışlar falan aşikâr bir noktaya gelindi. Ben her vakit kulübün yanında durdum, dışarıdan da takviye verdim. Vakti gelince ayrıntılı anlatacağım, Aziz lider ile aramda yaşanan birtakım şeylerden ötürü aday olmaya karar verdim. Seçimi de kazandık. Küçüklüğümden beri söylerim ancak planlanmış bir şey değildi. Bugüne kadar geldik.”

“2006’DA YOLUMUZ KESİLDİ”
“3 Temmuz’da Fenerbahçe’ye, FETÖ denen alçak örgütün saldırısı, kumpası vs. bir devir yaşadık. Liderimiz, yöneticilerimiz, birtakım kulüp çalışanları haksız yere göz altına alındı şike savlarıyla. 2006’da yolumuz kesildi, burada kesmek istediler, muaffak olamadılar. O periyot bu örgütün en heybetli, her şeye hakim, polise, yargıya, devlete sızmış, istediklerini yaptırıyorlar, bir başımıza kalmışız. Alanda futbolcular kora kor çaba etmeye çalışıyor, bizler topluluk olarak sokakta, Metris’te, Silivri’de, Çağlayan’da, Anıtkabir’de bir gayret veriyoruz.”

“MÜTHİŞ TAKIMIMIZ AYRILMAYA BAŞLADI”
“3 Temmmuz yaşanınca, harikulade takımımız ayrılmaya başladı. Niang, Lugano, Santos, Emenike, Guiza, kimi Türkler… İmkanlarımız dahilinde takım kurmakta zorlanıyoruz. Bu imkanlarla, bu ruh haliyleydik, basına daima tapeler veriliyor, bize saldırılıyor. “

“BU İŞİN ŞAKŞAKÇILIĞINI YAPANLAR…”
“Bugün TV’lere çıkıp, bu işin şakşakçılığını yaptığını bir tarafa koyup, güya karşıymış üzere yapanlarla Fenerbahçe hesaplaşacaktır. O dönemi götürüyoruz ve oyuncular şampiyonluk bahtını son maça kadar getirdiler. Galatasaray ile burada oynuyoruz, garip bir maçtı.”

“FETÖ HALA FUTBOLUN İÇİNDEDİR”
“FETÖ motamot Türk futbolunun içindedir, yakın vakitte yeni şeyler çıkacak, göreceksiniz. Devlete çağrımdır, bu örgütü futboldan temizleyin. Burada yaşananlar toplumsal kaos yarattı, kardeşi kardeşe kırdırdılar. Ortamızda rekabet var lakin o denli bir hale getirdiler ki nefret haline getirdiler, futbol en ayrıştırıcı ögelerden biri oldu. Bu tahrikten ötürü baş aşağı gitti. İnşallah, tez vakitte, hala bu zihniyetin kilit noktalarda yer aldığının bir halde ispatı olacak. Bir fiil rol alanlar var, bir de rüzgara nazaran hareket eden fırsatçılar var. Bugün en büyük zıt telaffuzlarda olanlar, en büyük şakşakçılardı.”

“12 MAYIS, 3 NİSAN, 4 TEMMUZ…”
“12 Mayıs, 3 Temmuz, sonra 4 Nisan yaşadık, otobüsümüz kurşunlandı, Allah korusun viyadükten düşseydi, tahminen de dünya spor tarihinin en acı olaylarından biri yaşanacaktı. Bir hücumdu. Bugün, Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu işin ismini koyamadı. Tekrar davet yapıyorum, hem 4 Nisan’ı aydınlatın, hem de 12 Mayıs’ta bu noktaya nasıl geldiğini aydınlatın. Sinemanın sonu evvelce dizayn edilmiş üzereydi.”

“BU SEFER EVDEKİLER ARIZA ÇIKARIYOR”
“3 senede çok şey yaşadık, kestirimlerin ötesinde zahmetler yaşadık. Hiç beklemediğimiz başarısızlıklar gördük ki çok büyük fedakarlıklar yaparken, çok uğraşırken. 2006’da girerken kimseye sormadık, emrivaki yaptık. 2018’de sormadık lakin söyledik öncesinde. Bu sefer, evdekiler arıza çıkarmaya başladı.”

“KOKUŞMUŞ YAPININ DEĞİŞMESİ VAKİT ALACAK”
“Daha köprünün altından çok su akar. Benim taşıdığım zihniyet, unsurlar, yapan rekabet, alanda kora kor rekabet, saha dışında bir arada hareket edelim falan, gösteriyor ki Türkiye bu işten çok daha uzak, o noktalara gelmesi vakit alacak. Bu da önemli maddi manevi fedakarlık gerektiriyor. İstediğiniz muvaffakiyet gelmeyince de başınıza soru işaretleri koyduğunuz biz iş. Bu kokuşmuş yapının değişmesi vakit alacak, onun içidne olup olmayacağımızı vakit gösterecek. “

“YENİDEN ADAY OLUP OLMAYACAĞIMI BİLMİYORUM”
“Ben bu seçim devrinde aday olup olmayacağımı bilmiyorum lakin adaylar çabucak çıksın, ne kadar çok aday, o kadar çok yarar demektir. Benin yaşadıklarımı kimse yaşamayacak. Ben aday olursam ne kadar imkanım olursa, aday olanların da olacak.”

“TÜRKİYE’DE FUTBOL, FUTBOL DEĞİL”
“Fenerbahçe, enteresan bir topluluk. Özellikle 3 Temmuz’dan sonra taraftar çok sahiplendi, onlar olmasa diğer şeyleri konuşuyor olabilirdik lakin talepkar bir topluluk. Trabzonspor maçından sonra söylediğimiz üzere iki günde yükseltilip, iki günde yerden yere vurulabilirsin hoca ya da futbolcuysan bilhassa. Bana sağolsunlar daha sahip çıktılar. Ama taraftarımızın şunu bilmesi lazım, futbol futbol değil bu ülkede, saha dışında çok şey oluyor, yakından takip edenler de bunu biliyor.”

“TARAFTARIMIZDAN RİCAM…”
“Biz dış faktörlerle esasen boğuşuyoruz. Ben toplumsal medyayı o kadar takmıyorum lakin çok takan var, futbolcularımız, çalışanlarımız takıyor. Düne kadar Erol hocayı yerden yere vuruyorlardı, Trabzon maçından sonra ne kadar büyük hocaymış… Taraftarlarımızdan rica ediyorum, dış faktörlerle gayret ederken bir de sizinle gayret etmek zorunda kalmayalım. Siz derken, samimi taraftarları demiyorum.”

“FUTBOLCUYU DEĞİL BENİ TENKİT EDİN”
“Benim her türlü samimi tenkide, tenkite, hakaret olmadığı sürece hürmetim sonsuzdur. Faydalanabildiğimden faydalanarım. Bir maç ile ne şampiyonluk havasına girsinler, bir maçla da karaları bağlamasınlar. Dayanak olun, tenkit edecekseniz beni tenkit edin, futbolcular etkileniyorlar, genç beşerler, toplumsal medyada çok vakit geçiriyorlar. “

“SOSYAL MEDYANIN GAZINA GELMEYİN”
“Sosyal medyanın gazına gelmeyin, sizi kuran troller var. Bu troller iki türlü, bir bizim topluluğumuzun dışında olanlar var, sizin çabuk etkilendiğinizi bildiği için nasıl şerbet vereceklerini nabza nazaran biliyorlar. Bir de topluluğumuzun içinde arniyetli, gündemleri büsbütün Fenerbahçe’nin dışında olan beşerler var, lütfen onların gazına gelmeyin. Başta hocamız olmak üzere tüm futbol kadrosu ve başka branşları desteklemenizi sizden rica ediyorum, inşallah yolun sonu hoş olur.”