Fenerbahçe Sportif Yöneticisi Emre Belözoğlu’ndan flaş Caner Erkin ve istifa sözleri!

Emre Belözoğlu, Fenerbahçe Can Bartu Tesisleri’nde, ligde oynayacakları Gençlerbirliği maçının hazırlıkları kapsamında gerçekleştirilen idmanın akabinde basın mensuplarıyla bir ortaya gelerek sohbet etti.

Caner Erkin’in ekibe dönmesine ait verdikleri kararın içeriğini anlatan Emre Belözoğlu, “Caner ile ilgili bir karar vermek durumundaydık. Liderimiz, yönetici arkadaşlar ve hocamızla birlikte oturduk, Caner de ortamıza katıldı. Caner, bizim önümüzde, kadronun önünde gerekli konuşmayı yaptı ve yanlış anlaşıldığından ötürü üzgün olduğunu iletti. Biz Caner’i tanıyoruz, içinin dışının bir olduğunu biliyoruz. O, hiçbir vakit başının ardında planları bulunan biri olmadı. Ne yaptıysa ziyan olarak kendine yapmıştır. Etrafındakine ziyan verecek biri değildir. Karakterli de biri. O da bu durumdan rahatsızdı, üzgündü.” sözlerini kullandı.

Caner Erkin’in belirli bir yaşa geldiğini ve birtakım davranışlarına dikkat etmesi gerektiğini belirten Belözoğlu, şöyle devam etti:

“Bizim bulunduğumuz pozisyon prestijiyle şahsî ilgilerden çok Fenerbahçe’nin menfaatlerini düşünmemiz gerekiyor. Fenerbahçe’nin menfaatleri doğrultusunda bir karar verdik. İnanıyoruz ki bunun karşılığını da alacağız. Caner yaptığından, oluşan ortamdan rahatsız ve üzgündü. Şu an başka grup arkadaşları üzere Fenerbahçe’nin başarısı için uğraş etmek istiyor. Ekip arkadaşlarına ve hocaya da bunu iletti. Biz Caner’i seviyoruz, ne kadar yeterli Fenerbahçeli olduğunu da biliyoruz. Liderimize ve hocamıza tekrar teşekkür ediyorum. Bizim burada Samandıra’daki başkanımız Erol Bulut, bunu daha evvel de söylemiştim. Hocanın isteğine nazaran hareket ediyoruz. Hepimizin fikirleri başka da olabilir lakin önceliğimiz hocanın isteklerini yerine getirmek. O yüzden hoca da Caner’in bizimle birlikte olmasını istedi. Caner’in de adım atması gerekiyordu.”

“İSTİFA GÜNDEMİNİ BİZ OLUŞTURMADIK”

Emre Belözoğlu, istifa ettiği istikametinde toplumsal medyaya yansıyan haberlerin gündemini kendilerinin oluşturmadığını lisana getirdi.

Fenerbahçe’ye ve kulüp lideri Ali Koç’a bir kelam verdiğini vurgulayan Belözoğlu, “Ben Fenerbahçeliyim, Fenerbahçe ve liderimiz Ali Koç ile bir yola çıktım. Vermiş olduğum kelam doğrultusunda sonuç ne olursa olsun sonuna kadar, Fenerbahçelileri üzmemek, memnun etmek ismine gayret sarf etmeye ve çalışmaya devam edeceğim.” diye konuştu.

Fenerbahçe’nin muvaffakiyetinin ve yaşadığı sürecin gündeme gelmesi gerektiğinin altını çizen Belözoğlu, “Benim üzerimden bu algıların yapılması, kulübe ziyan verilmesi, futbolculuk dönemimden de alışık olduğum bir durum ancak şu an durumum gereği yanıt vermemiz gerekiyor. O yüzden de çok sert konuşmak istemiyorum. Öncelikle liderimize bir kelam verdim. Bütün futbolcu arkadaşlarım, hocam, burada yazgı birliği yaptığım, temsil ettiğim herkesle sonuna kadar beraberiz. Sonuç ne olursa olsun.” açıklamasında bulundu.

“ŞAMPİYON OLABİLECEĞİMİZE YÜREKTEN İNANIYORUZ”

Emre Belözoğlu, dönem sonunda şampiyonluk ipini göğüsleyeceklerine inandıklarını söyledi.

Sarı-lacivertlilerin uzun müddettir şampiyonluğa hasret olduğunu ve bu durumun her maçı final üzere görmelerine sebebiyet verdiğini aktaran Belözoğlu, “Bu durumu biz de yaşadık. 2014-2015 yılında her maçı final gördük, hatta 1 sene öncesinde şampiyon olmamıza karşın. Nitekim Fenerbahçe’yi seven herkesten ricam, 2 hafta evvel şampiyonluktan kopmuş bir ekibin, şu an şampiyonluğun en kıymetli adaylarından biri olarak gösterilmesi ne kadar yanlışsız bir imajsa, maç kaybettiğinde şampiyonluktan kopuyor algısının oluşturulması da o kadar yanlış.” değerlendirmesinde bulundu.

Fenerbahçe’nin Türkiye’nin en büyük topluluğu olduğunu vurgulayan tecrübeli futbol adamı, şöyle konuştu:

“Gerçekçi olalım, aslında Fenerbahçe’nin muvaffakiyetinden, futbolundan, huzurundan rahatsız olan çok insan var. Lakin kalbi Fenerbahçe için atan herkes için söyleyebileceğim, bu kadro düzgün bir grup, bu topluluk Türkiye’nin en güçlü topluluğu. Biz her türlü badirenin üstesinden geliriz, Fenerbahçe büyüklüğünden hiçbir şey kaybetmez. Lakin 7 yıldır bir başarısızlık varsa, bizim üstümüze düşen ne varsa sorumluluktan kaçmayız. Sene sonunda şampiyon olabileceğimize yürekten inanıyoruz. Olamazsak da bunu herkes bilsin ki başta ben olmak üzere herkes üzerine düşen sorumluluğu alacaktır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Yani biz buradayız.”

“BU ÜLKEDE MAĞDUR EDİLMİŞ TEK KULÜP FENERBAHÇE’DİR”

Sarı-lacivertli yönetimci, Türkiye’de mağdur edilen tek kulübün Fenerbahçe olduğunu savundu.

Her vakit futbolun ve sahanın içinde kalmaya çalıştığını lisana getiren Belözoğlu, Harika Lig’de birçok kulübün hakemlerden şikayet etmesine ait bir soruyu şu formda yanıtladı:

“Bizim için her vakit sahanın içi pahalı ve kıymetli. Biz burada kendimizi ne kadar geliştirebiliriz onun kaygısındayız. Kadroya, kulübe bu manada ne kadar dayanak verebilirim, onun kaygısındayım. Lakin pozisyonumuz gereği de ‘Ortalık kızışsın, karışsın, kaos olsun, bundan beslenelim.’ hiç demedik. Bu ülkede mağdur edilmiş, benim de yaşadığım, şahit olduğum tek bir tane kulüp varsa, o da Fenerbahçe’dir. Bilhassa bir dönemi söylemeyeyim lakin saha içinde ve dışında tek mağdur edilmiş kulüp Fenerbahçe’dir. Ben bunu net bir biçimde yaşadım. Bu ülkede mağdur edilmiş tek kulüp Fenerbahçe’dir. O yüzden, algı oluşturmak maksadıyla hareket etme isteğindeki kimseye müsaade etmeyiz. Gerekli yerlerde yönetici büyüklerimiz de açıklama yapıyor fakat mağdur edebiyatı değil. Ben bunu sahiden hem saha içinde hem saha dışında yaşadım. Bizler hak edilmiş şampiyonluk, hak edilmiş muvaffakiyet dışında bir şey aslında istemiyoruz. Bu türlü algılar için çalışmayız. Kulübümüzün, kadromuzun gücü kadar konuşuruz.”

Saha dışındaki algıdan çok Samandıra’ya konsantre olduklarını anlatan Belözoğlu, çok güçlü bir oyuncu topluluğuna ve teknik heyete sahip olduklarını da lisana getirdi.

Emre Belözoğlu, futbolcularından hiçbirinin değersizleştirilmesine müsaade vermeyeceklerini vurgulayarak, “Bizim için Fenerbahçe forması giyen her oyuncu değerli ve kıymetlidir. Dönem sonu gelir, performans değerlendirmesi, kulübün kendi değerlendirmesi yapılır. Bir oyuncuyla devam edilir ya da edilmez o öbür bir husustur ancak biz dönem içinde burada hiçbir oyuncumuzu kimseye gereç etmeyiz. Topluluğumuzun da taraftarımızın da bu manada çok akıllı, çok zeki davranması gerekiyor. Mert Hakan neden bu kadar amaçtı? Onun geçmişi olduğunu herkes düzgün biliyor. Mert’i de öbür oyuncu kardeşlerimizi de kimsenin değersizleştirmesine müsaade etmem, hiçbirimiz etmeyiz.” sözlerini kullandı.

Teknik yönetici Erol Bulut’un her vakit yanında olacaklarını ve kendisine çok güvendiklerini belirten Belözoğlu, futbolcuları Jose Sosa’nın son periyotta yükselen performansına ait ise şunları kaydetti:

“Sosa çok uygun oyuncu. Sosa’yı çok güvendiğimiz için transfer ettik. Hocamız, liderimiz daima birlikte istedik. Son devirdeki performansından biz de mutluyuz. Bütün taraftarlarımızın hem kadromuzdan hem de Sosa’dan beklediği esasen bu. Topluluk öbür bir topluluk, Fenerbahçe nitekim sıkıntı bir yer. Burada futbol oynamak da taraftar olmak da çok güç. Fenerbahçe sıkıntı ve büyük bir kulüp fakat memnunlukları da bir o kadar büyük oluyor. Türkiye’de, dünyada medya diye bir şey var. Fenerbahçe’nin futbolcusu olmadan evvel rastgele bir oyuncu buraya geliyor 10 bin takipçisi var. Bir anda takipçisi 500 bine çıkıyor. Bir maç düzgün oynuyor her şey kusursuz, bir maç makûs oynuyor yerden yere vuruluyor. Buranın dinamikler var. Fenerbahçe büyük bir yer. Burada lakin büyük futbolcular oynar, büyük futbolcular başarılı olur.”

“TRANSFERDE BEKLEDİĞİN KARŞILIĞI ALMAK NİTEKİM ZOR”

Emre Belözoğlu, yapılan transferlerde oyuncu performanslarının her vakit istenildiği üzere olmadığını aktardı.

Transferin karşılığını beklenilen halde alabilmenin kestirilebilir bir durum olmadığını söyleyen Belözoğlu, şunları anlattı:

“Bir transferin verimliliğini hesaplayabilmek çok kestirilebilir bir şey değil. Bir oyuncuyla ilgili hesap yapıyorsun, hocayla, liderle, scoutla görüşüyorsun. Her şeyden eminsin. Bir geliyor, ülkenin gerçekleri, ligin gerçekleri, toplumsal hayat derken öbür bir şey karşına çıkabiliyor. Szalai ve Pelkas özelinde çok çabuk geri dönüş aldık. Yıllardır Fenerbahçe’de oynuyormuş üzere idmanda en çok sesi çıkan kişi, en son ortamıza katılan Szalai. Futbolda bu değerlidir. ‘Bir ekibin kendi ortasında konuşması, bir kişi fazla oynaması üzeredir.’ sıkıntısı büyüklerimiz. Kadrosu motive ediyor, uygun gün kadar bu işin makûs günü var. Tepki da bizim için değerlidir. Bu isimler çok örnek oyuncular. Bizim esasen gayemiz, hayalimiz kendi içinden yetiştirdiği bedellerle bir arada bu türlü genç oyunculara yatırım yapıp, hem Türk futbolunun hem de Fenerbahçe’nin iktisadına katkı vermek.”

Transferde tek başına hareket etmediğini de hatırlatan Belözoğlu, “Transfer tercihlerinde, liderimizle, hocamızla, scoutumuzla kıymetlendirme yapıyoruz. Tek başımıza karar almıyor, birlikte hareket ediyoruz. Scoutluk konusunda bize laf atanlar oluyor fakat bizim kimseyle sorunumuz yok. Onlar kendilerince bir şeyi konuşuyorlarsa çok da kıymetli değil. Biz ne yaptığımızı biliyoruz. Bizim Fenerbahçe’den diğer bir sıkıntımız yok. Onlar da bizim sıkıntımız değil zati. Tek kaygımız Fenerbahçe’nin başarısı. Benim oburuyla muhatap olacak gücüm yok, Fenerbahçe’ye yeteyim kâfi. Biz yalnızca bu sene şampiyonluğa odaklıyız.” biçiminde görüş belirtti.

Şu anda Beşiktaş derbisini düşünmediklerini ve önlerindeki tek maksadın Gençlerbirliği maçı olduğunu belirten Belözoğlu, Mesut Özil’in sakatlığı ile Mert Hakan Yandaş’ın basına yansıyan fotoğrafına de değinirek, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Mesut’un sakatlığı aldığı sert darbeye bağlı. Mesleği boyunca adale sakatlığı çok yaşayan bir oyuncu değil. Biz oyuncularımızı profesyonel hayatta ve toplumsal hayatlarında kulübümüzü nasıl, ne kadar temsil ettikleriyle alakalı kendi ortamızda değerlendirmeleri yapıyor ve oyunculara gerekli yerlerde müdahale ediyoruz. Lakin futbolcular hiçbir vakit bir yerin kölesi değildir. Onların da kendi özel hayatları var. Bu manada tolerans göstermemiz gerekiyor. Futbolcu arkadaşlarıyla saat 17.00’de yemeğe gitmesi ki 19.00’dan sonra her yer kapanıyor, ben bunda bir külfet görmüyorum.”