Fenerbahçe’den VAR açıklaması geldi

Fenerbahçe Kulübü resmi sitesinden, Türkiye Futbol Federasyonu’nun VAR operatörlerinin araştırılması ismine gerekli tahkikatın yapılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurusunu memnuniyetle karşıladıklarını söz etti.

Kulüpten yapılan açıklama şu halde:

Türkiye Futbol Federasyonu’nun bugün resmi internet sitesi aracılığıyla yaptığı açıklama ve ilgili açıklamada belirtilen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na müracaat yapıldığı bilgisi geç kalınmış olmakla bir arada, tarafımızca memnuniyetle karşılanmıştır.

Fenerbahçe Spor Kulübü olarak, Türk futbolunda tüm dinamikleri ilgilendiren bu adım ve devamındaki gelişmelerin birebirde ciddiyetle takipçisi olacağımızı bir kere daha vurguluyoruz. Atılacak her türlü türel adıma gereken takviyesi sağlayacağımızı söz ediyoruz.

Bu gelişmeyi memnuniyetle karşılamakla birlikte açıklamada belirtildiği formuyla Hawk-Eye firmasının VAR operatörlerinin, misyona getirilirken ayrıntılı geçmiş ve isimli sicil taramalarının kendileri tarafından yapıldığı vurgusunun kâfi olmadığını düşünüyoruz.

Firma ve operatörleri ile ilgili bu incelemelerin en derin detayına kadar devletimizin ilgili kurumları ve Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yapılmasının da mecburî olduğunu vurgulamak isteriz.

Bununla birlikte, ulusal bir kanalda futbol yorumcusu olarak vazife yapan Ahmet Çakar’ın birinci olarak 8 Kasım 2020’de lisana getirdiği, “Faal bir hakemle konuştum. Hakemler Fenerbahçe’yi şampiyon yapmayacaklar.” biçimindeki açıklamalarını 15 Şubat 2021, 8 Mart 2021 ve son olarak dün akşam 14 Mart 2021 tarihli yayınlarda ısrarla yinelemiştir.

Ahmet Çakar’ın argümanlarını lisana getirdiği sürecin çabucak akabinde kulübümüz 11 Aralık 2020 tarihinde TFF’ye gönderdiği mektup ile bu argümanların araştırılması talebinde bulunmuş; gerekli iç kontrol düzeneğinin başlatılarak sonuçların şeffaflıkla kamuoyuna duyurulmasını istemiştir.

Tüm Türkiye önünde açıkça ve kesin bir lisanla lisana getirilen bu tezlere dair müracaatımız ile ilgili Türkiye Futbol Federasyonu’ndan bugüne kadar hiçbir cevap alınamamıştır.

Bugün bu açıklamaları ve kulübümüzün buna dair yaptığı başvuruyu bir kere daha Türkiye Futbol Federasyonu’na hatırlatıyor;

Üstte bahsi geçen tezlerin birbirinden bağımsız adımlar olmadığını bilerek, TFF’nin bu vahim duruma da tıpkı hassasiyetle yaklaşmasını beklediğimizi ve gerekli soruşturma ve incelemelerin de daha fazla gecikmeden hayata geçirilmesini talep ediyoruz.

Türkiye Futbol Federasyonu’na düşen bu talebimiz karşısında, varsa 11 Aralık 2020’den bugüne kadar yapılmış soruşturma ve ulaşılmış bulgularla ilgili argüman konusu şahıslar yahut sav sahibi kişi hakkında gerekli süreçleri yapmaktır. TFF’nin talep ettiğimiz biçimde iç kontrol düzeneklerini kullanmaması ve gerekli türel adımları atmaması karşısında kendi sorumluluğu doğacaktır.

TFF’nin tüm teşebbüslerinden bağımsız olarak, futbol sanayisine milyarlarca liralık yatırım yapan, binlerce yatırımcısı olan halka açık bir şirket ve milyonlarca taraftara sahip kamu faydasına bir dernek olarak, kulübümüze yönelik tezlere ait bahsi geçen TV programındaki yorumların ihbar olarak kabul edilmesini ve Cumhuriyet Savcılarımızın gerekli tüzel adımları atması gerektiğini vurgulamak istiyoruz.

Hürmetlerimizle

Fenerbahçe Spor Kulübü