Mustafa Kaplan’dan Fenerbahçeli Altay Bayındır için flaş itiraf: İspanya ve İngiltere’de Altay’ı izliyorlar

Beşiktaş karşısında 6 net kurtarışa imza atan Fenerbahçe’nin genç file bekçisi Altay Bayındır, derbiye damgasını vurmasını bildi. 22 yaşındaki genç eldivene güvenip birinci kere Ankaragücü’nde baht veren hocası Mustafa Kaplan Akşam Gazetesine özel açıklamalarda bulundu.. Küme düşmeme uğraşı verdiği periyotta kaleyi genç eldivene emanet eden Kaplan, eski oyuncusu hakkında övgü dolu kelamlar sarf etti. Tecrübeli çalıştırıcı şunları söyledi:

“BİR DAHA 6 GOL YİYEBİLİRSİN”

“Ankaragücü’ne geldiğim devir ekip çok dertli bir süreç yaşıyordu. Yardımcım Erhan Namlı’ya ‘Ben kalede Altay’ı oynatacağım. Düşersek Altay ile düşelim.’ dedim. Altay’ı oynattığım için tenkitler alıyordum. Galatasaray’dan 6 gol yediği maçın akabinde Altay’ı yanıma çağırdım. ‘Bir daha 6 gol yiyebilirsin. Sana güveniyorum.’ dedim. Bu inancın karşılığını verdi. Ben bu maçtan sonra Altay’ı oynatmasam tahminen artık çok diğer şeyler konuşabilirdik.

ANDERLECHT VE STANDART LIEGE İZLEDİ

O devir Kayseri deplasmanında bir maçımız vardı. Belçika’dan Anderlecht ve Standard Liege’in scout grupları Altay’ı izlemeye geldi. O periyotta Alman takımları de takip ediyordu. Ankaragücü forması giyerken bile Avrupa kadrolarının dikkatini çekmeyi başarmıştı. Fenerbahçe’nin istediği devir Beşiktaş ve Başakşehir de Altay’ı istedi. Bu devirde Altay’ı İspanya ve İngiltere’den ekiplerin yakından takip ettiğini biliyorum. Önü çok açık bir kaleci. Avrupa’da çok güzel bir kadroda oynayacak.”

“ÖZEL EGZERSİZLER YAPTIK”

Ankaragücü’nde birinci kere Altay’a talih veren eski hocası Mustafa Kaplan şöyle konuştu: “İdmanlardan sonra Altay’la oyun kurma konusunda özel çalışmalar yapıyorduk. Yan topları da çalışıyorduk. Yan topları, ayak tekniği ve topla bağlantısı çok düzgün. Önündeki oyuncuları uygun oynatıyor. Ekibinin ileri uçtaki ismine bile tesir yapabiliyor.

“VOLKAN’IN KATKISI BÜYÜK”

Kaplan: “Altay’ın Fenerbahçe periyodundaki muvaffakiyetinde Volkan Demirel’in tesiri çok büyük. Volkan Demirel’in deneyiminden faydalanıyor. Bu bence çok kıymetli. Daha âlâ olacak.”

“SÜREKLİ KİTAP OKUR”

Kaplan: “Altay birçok gün bir çocuk. Bütün hayatı futbol… Futbol dışında ise daima kitap okuyan, okumaktan öbür bir şey yapmayan, çok düzgün bir ailenin evladı.”

BEDELİ 13.5 MİLYON

Altay Bayındır’ın Fenerbahçe ile olan mukavelesi 2023 yılının Haziran ayında bitiyor. 22 yaşındaki kalecinin piyasa kıymeti 13.5 milyon euro.

28: Fenerbahçe’nin genç file bekçisi Altay Bayındır, bu dönem Muhteşem Lig’de Sarı-Lacivertli formayla çıktığı 29 maçta, kalesinde 28 gol gördü. Başarılı eldiven 9 müsabakayı gol yemeden tamamlamayı başardı.