Son dakika spor haberleri: Okan Buruk’tan Fenerbahçe ve Galatasaray açıklaması! Teklif aldı mı?

Geçen dönem Medipol Başakşehir ile lig şampiyonluğu sevincini yaşayan teknik yönetici Okan Buruk, turuncu lacivertli ekipten ayrıldıktan sonra birinci sefer konuştu.

Şampiyonluk yarışından, Galatasaray’a, ulusal gruptan, yabancı kuralına kadar Tivibu Spor’a birçok hususta açıklamada bulunan Buruk, “Uzun yıllar Galatasaray’da emek sarf ettim. Çok fazla kupa kazandım. Büyük muvaffakiyetler yaşadım. Başakşehir ile yakaladığım muvaffakiyetin akabinde Galatasaray ile adımın anılması pek olağan. Lakin ülkemizin en başarılı teknik adamı diyebileceğimiz insan şu an Galatasaray’ın başında. Galatasaray Hocalığına aday gösterilmek benim için memnunluk verici” dedi.

“YAZA KADAR DİNLENECEĞİM”

Çalışma temposunu özlediğini de söyleyen Buruk, “Bundan evvel daima çalıştım. Orta vermeden çalıştım. Bu süreç bana yeterli geldi diyebilirim. Yaz ayına kadar kendimi yenilemiş halde ve istediğim üslupta bir proje olursa tekrardan işin içine girmeyi istiyorum” halinde konuştu.

“ŞAMPİYONLUĞA İNANDIRDIM”

Başakşehir’in kendisi için orada çalışmadan evvel de çok kıymetli bir kadro olduğunu tabir eden Buruk, “Başakşehir çok kıymetli bir kulüp. Çalıştıktan sonra da birebir şeyleri söyleyeceğim. Çok hoş anılarla oradan ayrıldım. Başakşehir 3 dönem boyunca daima şampiyonluk yarışında olmuş lakin hiç şampiyon olamamış bir gruptu. Ben birinci geldiğimde grup üzerinde olumsuz bir hava vardı. Bunun nedeni bir evvelki sene şampiyonluğu kaybeden oyuncu kümesinin olmasıydı. Tekrar birebir şeyi mi yaşayacağız niyeti bulunuyordu oyuncularda. Bunları değiştirmemiz müddet aldı. Şampiyonluğu yaşamak büyük özgüven gerektiriyor. Ben oyuncuları mental olarak şampiyon olabileceğimize inandırdım.

“Şampiyonlar Ligi’ni oynamak en büyük hayalimdi. Bu dönem bunu yaşadım. Son PSG maçını saymazsak, başka maçlarda özgüven olarak âlâ bir intiba bıraktığımızı düşünüyorum. O ekiplerle başa baş oynamak bizi ayrıyeten memnun etti. Silik ve korkak bir kadromun olmasını istemem. Şampiyonlar Ligi’nde de bu formda kendine güvenen, savunma yapmayan bir grup çıkardık” sözlerini kullandı.

“ŞAMPİYONLAR LİGİ’NDE SIKINTI KÜMEYE DENK GELDİK”

Başakşehir’in Şampiyonlar Ligi’nde gösterdiği performans ile ilgili de açıklamalarda başarılı teknik adam, “Zor bir kümeye denk geldik. Geçen dönem Avrupa Ligi’nde kıymetli bir performans sergilemiştik. Avrupa Ligi’nde ve Şampiyonlar Ligi’nde maç kazanmanın zevki çok öbür oluyor. Eleme Tipi oynayan gruplar için transferlerin geç yapılması büyük dezavantaj. Örneğin Beşiktaş, transferlerini erken yapabilseydi Şampiyonlar Ligi yahut Avrupa Ligi’nde uğraş edebilirdi. Bu yüzden ekiplerde planlama çok evvelce yapılmalı” dedi.

“MENTAL OLARAK HAZIRLANAMADIK”

Ligde sıkıntı bir sene geçirdiklerini söyleyen Okan Buruk ” 10 gün tatil yapıp yine idmanlara başlamak güç oldu. Fizikî ve mental olarak Lige hazır değildik. Bunu birinci 4 maçlık dönemde gördük. Daha sonra 4 maçlık bir galibiyet serisi yakaladık. Ulusal Kadro ortası oldu. Ulusal Ekiplerde oynayan da çok oyuncumuz vardı. Şampiyon olduğumuz için bir doymuşluk olabilir oyuncularda. Futbolcularımız Şampiyonlar Ligi maçlarını üst seviye oynarken, lig maçlarında kişisel performans olarak randıman alamadık. Hamle oyuncularımızın gol sayısının düşmesi bize maç kazanma konusunda ıstıraplar yarattı. Âlâ şeyler yaptığımız maçlarda da karşılığını alamadığımız oldu. Çok büyük hakem kusurları da yaşadık.

MHK Değişikliği sonrası mutlu olan kimseyi görmedim. Ben de bu biçimde düşünüyorum. Güzele gideceğine daha berbata giden hakem performansları var. Hakemlerimize bir yandan takviye olmak, bir yandan neleri yanlış yaptıklarını anlatmak gerekiyor. Umarım bir an evvel düzelir” açıklamasında bulundu.

“BAŞAKŞEHİR’DEN AYRILMAMI İSTEDİLER”

Teknik yönetici Buruk, Başakşehir’de ayrılık sürecinin kulüp idaresi tarafından başlatıldığını tabir ederken, “Göksel Gümüşdağ benim çok yakın arkadaşım. Çok kıymet verdiğim bir insan. Liderimizden bu türlü bir teklif geldi. Yenilenmenin kulüp için daha düzgün olacağını düşündüler. Ben de buna hazır olduğumu belirttim. Oyun olarak tahminen uygun işler yapabilirdik, ancak kulüpten bu türlü bir teklif gelince ben de ayrılmak durumunda kaldım. Bu türlü bir durumun kulüp için daha âlâ olacağını düşündüler. Yöneticilerle ve futbolcu arkadaşlarımızla dostluğumuz sürüyor. Aykut hoca da dönem ortası geldi. Grubu yanlışsız yere getirmek istiyor. Çok çalışkan bir insan. Hem ona hem Başakşehir kadrosuna muvaffakiyetler diliyorum. Başakşehir’den ayrılırken göz yaşlarıma hakim olamadım” diye konuştu.

“GALATASARAY’IN YERİ ÇOK BAŞKA”

Futbolculuk devirlerinden beri tüm ekiplerin taraftarları tarafından hürmet duyulduğundan da bahseden Buruk, ”Kavgadan beslenen bir insan değilim. Kendi hayatımı sevgi üzerine kurdum. Bütün ekiplerin taraftarları bana sempatik geliyor. Hepsine hürmet ve sevgi duyuyorum. Sokakta karşılaştığım tüm ekip taraftarları bana hürmet ve sevgi ile yaklaşıyor. Güzel hoca, yeterli karakter üzere örneklerin ülkemizde çoğalmasını isteyen birisiyim. Ben Galatasaray altyapısında yetiştim. Üzerimde Galatasaray apoletinin olması çok olağan. Beşiktaş’ta da 2 sene oynadım. Orada da çok hoş günler geçirdim. İtalya’da mükemmel günlerim oldu. Lakin doğal ki Galatasaray’ın yeri ben de çok ayrı” dedi.

“GALATASARAY’I ÇOK İSTERİM”

İsminin Fatih Terim sonrası periyot için Galatasaray’la anılmasıyla ilgili de konuşan başarılı çalıştırıcı, “Uzun yıllar Galatasaray’da emek sarf ettim. Çok fazla kupa kazandım. Büyük muvaffakiyetler yaşadım. Başakşehir ile yakaladığım muvaffakiyetin akabinde Galatasaray ile adımın anılması pek olağan. Ancak ülkemizin en başarılı teknik adamı diyebileceğimiz insan şu an Galatasaray’ın başında. Fatih Hocanın kazandığı şampiyonluklar ve İtalya’ya gidip hem Milan hem Fiorentina’yı çalıştırması büyük muvaffakiyet. Bizlere örnek oluşturabilecek bir insan. Fatih Hoca Galatasaray için çok kıymetli bir isim. O orada olmak istediği sürece olmalı. Galatasaray hocalığına aday gösterilmek benim için memnunluk verici. İleri de umarım bu türlü bir şey olur. Değerli olan gerçek vakitte hakikat yerde buluşmak” formunda konuştu.

“BEŞİKTAŞ KEYİFLİ SONA YAKIN”

Buruk, Harika Lig’de Şampiyonluk yarışını da kıymetlendirdi. Okan Buruk en şanslı ekibin Beşiktaş olduğunu belirterek, “Beşiktaş’ın bizle oynadığı birinci maç tahminen de onlar ismine dönüm maçıydı. Favori Başakşehir’di. Lakin Beşiktaş o maçı kazanıp inanılmaz bir yükselişe geçti. Puan olarak değil, oyun olarak da baktığımızda alanda en güçlü duran ve bütün maçları domine eden kadro Beşiktaş. Puan avantajının dışında oyun olarak da güzeller. Oyuncuları kenetlenmiş görüyorum. Futbolda ne olacağı belirli olmuyor. Ancak oyun olarak Beşiktaş alanda çok güçlü gözüküyor. Fenerbahçe ise çok fazla transfer yaptı ve kaliteli oyuncular geldi. Her şey kağıt üstünde olmuyor, alanda bitiyor. Fenerbahçe’nin iç saha performansı iç açıcı değil. Beşiktaş için söylediğimiz güçlü oyunu Fenerbahçe için vakit zaman söyleyebiliyoruz” sözlerini kullandı.

“FENERBAHÇE’DEN TEKLİF ALMADIM”

Grup çalıştırmadığı mühlet içerisinde Fenerbahçe’den teklif almadığını söyleyen Okan Buruk, ”Boşta olduğum için tüm hoca değiştiren kadrolarla ismim geçiyor. Fenerbahçe’den bana şimdiye kadar teklif gelmedi. Birçok grupla adım geçiyor. Fakat bir teklif kelam konusu değil” dedi.

“İRFAN ÖZEL BİR OYUNCU”

Genç Teknik Adam İrfan Can Kahveci’nin Fenerbahçe’ye transferini de kıymetlendirdi. Buruk, ”İrfan’ın yurt dışında oynaması onu daha üst düzeylere çekebilirdi. İrfan Fenerbahçe ile anlaştı. Çok kıymetli ve değerli bir oyuncu. İrfan’ı birinci idmanda gördüğümde çok etkilenmiştim. Özel bir oyuncu. İrfan umarım Avrupa’da bizim için değerli bir oyuncu olur. İdman kaçırmaz ve arkadaşları ile ortası çok yeterlidir. Onun çok daha düzgün yerlerde olacağını düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

“HEDEF AVRUPA OLMALI”

Buruk, ligde misyon alan teknik yöneticiler için de, “Ligin önderi Sergen Hoca. Çağdaş Hoca ve Erol Hoca’yı da başarılı buluyorum. Genç teknik yöneticilerin olması beni sevindiriyor. Başarılarımızı Avrupa’ya da taşımalıyız. Asıl Hedefim Avrupa’da çalışmak. Türk teknik yöneticiler lokal manada başarılı olduktan sonra Avrupa’da da çalışmalı. Ben Akhisar ile Türkiye Kupası, Başakşehir ile Lig kupası kazandım. Muhteşem Kupa’yı da kazanmak isterdim. Onu kazanamadım. Avrupa’da muvaffakiyetler yakalayabilirsek, Türkiye’de kazandığımız kupalara benzeri bir muvaffakiyet yakalayabiliriz” dedi.

“ABDULLAH AVCI BAŞARILI”

Trabzonspor Teknik Yöneticisi Abdullah Avcı ile Ulusal Ekip’te bir arada çalıştığını belirten teknik adam, “Abdullah Avcı çok pahalı bir teknik yönetici. Hürmet duyulacak bir isim. Kendi doğruları üzerinde yol almaya çalışan bir teknik adam. Hala görüşüyoruz. Trabzonspor’da da çok başarılı oldu” halinde konuştu.

“YABANCI SAYISI DÜŞMEMELİ”

Yabancı kuralı ile ilgili görüşlerini de aktaran başarılı çalıştırıcı, “Sayıyı düşürelim ile bu iş olmaz. Yatırımları altyapılarımız üzerinden hakikat bir halde yapabilirsek hedeflerimize daha kolay ulaşırız. İş dönüyor dolaşıyor yabancı sayısına geliyor. Bunun sebebi oyuncu yetiştiremememiz. Daha çok oyuncu yetiştirmemiz gerek. Altyapılara yatırım yapabilirsek değerli yerlere geliriz. Çocukların yeteneklerini ortaya çıkarabilecek tesisler inşa etmemiz gerekiyor. 18- 19 yaşına gelmiş oyuncularınızı oynatabileceğiniz bir yer yok. Yatırımları gerçek yönetirsek olumlu sonuçlar alırız. Benim niyetim en az 10 yabancı olması gerekiyor. Güzel yabancı oyuncuların gelmesi gerekiyor” tabirlerini kullandı.

“BAŞLANGIÇ ÇOK ÖNEMLİ”

Teknik yönetici Okan Buruk, A Ulusal Ekibin Avrupa Şampiyonası’ndaki kümesini da kıymetlendirdi. Buruk, “Şu an da Ulusal Grup’ta bilhassa yurtdışında oynayan ve fazla sayıda bulunan oyuncumuz var. Bilhassa savunma bölgesinde dünya çapında isimlere sahibiz. Orta saha ve forvette de kaliteli âlâ oyuncularımız var. Forvet konusunda tahminen sayısal olarak eksikliğimiz olabilir, ancak Cenk Tosun ve Burak Yılmaz üzere değerli 2 oyuncu bulunuyor. İki oyuncumuzun da değerli katkılar vereceğini düşünüyorum. Kadroya liderlik yapabilecek isimler. Kalecilere baktığımızda Altay, Mert ve Uğurcan çok formda. Üçü de oynayabilecek durumda. Çok genç olmalarına karşın bu performansa ulaşmaları Türk Futbolu için büyük talih. Avrupa Şampiyonaları’nda başlangıçlar çok değerlidir. Ben güzel başladığımız takdirde çok düzgün yerlere geleceğimizi düşünüyorum. Avrupa Şampiyonaları’nda birinci gol bana nasip olmuştu. Bu oyuncular Ulusal Kadrosu Avrupa Şampiyonası’na taşıdı. Şenol Güneş onların neler verebileceklerini çok yeterli biliyor. Bir oyuncu fizikî olarak hazır değilse Ulusal Ekip’te olmasını gerçek bulmuyorum” formunda konuştu.