Son dakika spor haberi: Usta müelliflerden Yeni Malatyaspor – Fenerbahçe maçının akabinde flaş değerlendirmeler!

Spor Toto Harika Lig’in 33. haftasında Fenerbahçe, şampiyonluk yolundaki rakipleri Beşiktaş’ın kazandığı ve Galatasaray’ın bay geçtiği haftada Yeni Malatyaspor ile 1-1 berabere kalarak büyük bir yara aldı. Maçın akabinde spor müellifleri müsabakayı kıymetlendirdi. İşte o kelamlar… | Son dakika spor haberi (FB haberleri)

LİMİT – REHA KAPSAL

Fenerbahçe, geçen hafta Denizlispor galibiyetiyle yeni teknik yöneticisi Emre Belözoğlu ile moral buldu. Bilhassa de Beşiktaş’ın galip gelmesiyle de tepe yarışı için Malatya deplasmanında kazanması gerekiyordu talihinin devam etmesi için. Oyuna 4-3-3 üzere başlayan Fenerbahçe, istikrarlı oyunuyla ve Valencia’nın duran toptan attığı golle öne geçti.

Sonraki süreçte oyun problemleri tekrar ortaya çıktı. Bu yapısal bozuklukta en kıymetli saha içi zaafiyet; kaptırdıkları topta ekip halinde çok geniş alanda yakalanmaları ve alan daraltamamaları. Bu tehditkar çıkışlar gol sinyali vermişti. Sonunda Malatya da golü buldu. Fenerbahçe’nin bilhassa saha içindeki yapı bozukluğu top ayağındayken ve rakipteyken sınırlar ortasında bir bütünlük arz edemediğinden, oyunu rakip yarı alanda kurgulamakta hem savunma hem hamlede kasvet yaşıyorlar.

Ön alan baskısı yapacaksanız bu kadar geniş alanda yapamazsınız. Birebir vakitte bölgesel baskıyı belirli bir alanda yapacaksanız da burada da oyuncu dağılımlarının gerçek olması lazım. Savunma meşakkati üzere hamlede da rakip yarı alanda baskın taraf neresi olacak, rakip ceza alanından nasıl üstün olunacak? Bununla ilgili de plansızlık var.

Emre Belözoğlu’nun yaptığı ataklar daima oyuncu üzerinden, oyun üzerinden değil. Atakta çıkardığı oyuncunun yerine tıpkı özellikte oyuncu alıyor. Fenerbahçe’nin daha atak yetersizliği varsa omurgasındaki en zayıf bölge olan santrforda 2 oyuncuyla oynaması lazım. Daima lisana getirdiği 4-3-1-2 üzere formasyonla saha içinde yer alabilir.

Zira Fenerbahçe’de çizgi oyuncuları çok mahir değil, bununla ilgili kenar beklerinin de saha içi taktiksel yerleşimleri makûs. Durum değiştiği vakit oyun da değişir. Toplu ve topsuz oyun rakip yarı alanda nasıl olacak, tıpkı vakitte rotasyon saha içinde yani oyuncular oynadığı yer yerine farklı yere takviye verince ne yapacak? Bununla ilgili de saha içinde rol dağılımları hakikat değil. Vede ikinci yarı birlikte hareket edemediklerinden, berbat oyun sarılacivertiler ismine ortaya çıkıyor.

İkinci yarıda Fenerbahçe hamlelerinde Samatta’nın yanında 5 tane Malatyalı oyuncu vardı. Şayet siz 3’lü orta alanda, 2 tane 8 numara ile oynuyorsanız ne vakit takviye verecekler, ne vakit ceza alanına girecekler, ne vakit topla buluşacaklar? Bunları düzgün bilmeleri lazım. Bununla ilgili oyun ezberi dönem başından beri yoktu Emre’de. Bununla ilgili farklı saha içi dizilişleri ile derinlik de katamadı.

Doğal ki ekiple kısa müddettir bir arada lakin birtakım şeyleri de radikal karar olarak saha içi formasyonunda alması gerekir. Bir grubun ‘limiti’ olmalı, futbolcular alanda daha fazlasını istemeli ve hocalar da daha fazlasında talepkar olmalı. Kalan haftalar için Emre hoca kimi şeyleri taktiksel yoğunluk açısından daha fazla gözden geçirmeli.

FUTBOLU BIRAKIN! – ERMAN TOROĞLU

Kimi şeylere inanamıyorum. Yıllarca futbolun içinde olunca; şu andaki birtakım profesyonellere inanmak mümkün değil. Bu söyleyeceğim: v kadro, y kadro, z grup; ismi hiç değerli değil. Buralarda oynayan futbolcular… Rakip hür vuruş kazanıyor, ceza alanının civarında baraj yapıyorsunuz. Barajın manası ne; suyu tutacak, insanların suyu olmadığı vakit da su gereksinimini karşılayacak. Yani su geçmesin.

Pekala; futbolda baraj ne demek? ‘Kaleye gol girmesin’ diye topun geçmesini engellemek. Lakin bakıyorum futboldan binlerce Euro kazanan futbolcular, futbol topundan korkup, ‘baraj’ denen pürüzü açıp golü yiyorlar. İnanamıyorum! Demirden korkuyorsanız trene binmeyin! Özgür vuruşlarda futbolcular, yüzleri topa dönük olarak barajı kuruyorlar. O futbol topu insanın alnına, hızına, göğsüne, dizine gelirse; esasen yaradan insanın ön tarafını muhafazaya almış. Alın, elmacık kemiği, göğüs kafesi, diz kapağı üzere… Ancak gerini dönersen daha zayıf…

Zira orada fazla müdafaa yapmamış yaradan… Tehlikenin önden geleceğini daha fazla gördüğü için bedeni muhafazaya almış. Futbolculara bakıyorum sırtlarını dönüyorlar, yan dönüyorlar, top ortalarından geçip gidiyor. O vakit futbolcu olmayın arkadaş! Bakınız maçı yazacaktım, insan bedeninden bahsediyorum. Ancak niye!..

Arkadaş sen paranı futboldan kazanıyorsan, toptan da korkuyorsan, futbolu bırak!.. Bunu yalnız barajı bozan Malatyalılar için değil bu işi yapan tüm futbolcular için söylüyorum. Erol Bulut gitti… Emre geldi… Kıssa tıpkı, bir değişim yok. Şayet bu Fenerbahçe ve şayet bu Galatasaray oynadıkları bu futbolla şampiyon olacaklarsa vah Türk futbolunun haline!..

Sergen Yalçın, Beşiktaş’ta işe Sergen ile başladı. Ancak son vakitlerde Sergen’i bıraktı, Fatih üzere olmaya özendi. Bak Sergen; kendin üzere ol. Hayatta kopyalar iş yapmaz. Sergen üzere ol… Sergen üzere kal… Önceki gün Beşiktaş’ı seyrettim, dün akşam da Fenerbahçe’yi… İki kadro ortasında büyük fark var. Lakin ‘puan farkı’ derseniz dönem başından bu yana şu anda adaletli değil. Fenerbahçe’deki olay büsbütün Ali Koç idaresinin yapıtıdır. Zira muvaffakiyet varsa en üsttedir başarısızlık varsa yeniden üstte… Gerisi teferruattır.

Not: Beşiktaş-Alanya maçından sonra benim ağzımdan birtakım şeyler yazılmış toplumsal medyada… Saçma sapan… Şunu bin sefer söylüyorum; Sabah gazetesi ve Fotomaç’ta yazıyorum. Bir de A Spor’da ekip oyununa çıkıyorum. Bunun haricindeki hiçbir cümle benim değildir. Sakın sazan üzere yakalamasın kimse… Benim toplumsal hesabım yok. Olanların hepsi düzmece…

BİR KARIŞ! – EMRE BOL

Pelkas’la başlamamak Emre Belözoğlu’nun yanlışıydı. Lakin ikinci yarının çabucak başında yanlışından dönmesi onun egosuz bir teknik yönetici olacağının göstergesi. “Yanlış yaptım” dememek için dakikalarca değişiklik yapmayan o denli çok hoca gördüm ki! Birinci yarı ile ikinci yarı ortasında dağlar kadar fark vardı.

Bu da yapılan oyuncu değişikliklerinin ne kadar gerçek olduğunu gösteriyor. Gustavo ve Pelkas’ta inanılmaz düşüş var. Birçok maçta grubun tamamı kötüyken bile ayakta kalan isimler olmayı başaran oyuncuların bu kadar düşüş yaşaması beni şaşırtıyor.

Fenerbahçeli futbolcuların bu dönem tam 19 topu direkten döndü. Kale direkleri bir karış üstte olsa ne Erol Bulut giderdi ne de sarı- lacivertliler liderlikten aşağı inerdi. Biraz da baht olacak! Uzun bir ortadan sonra Fenerbahçe’yi bu kadar üstün oynarken izledim. Bunun nedeni grubun biraz olsun kendine gelmesi mi yoksa Malatya takımındaki eksikliğin çokluğu mu karar veremedim?

Maçın berabere bitmesine takılmıyorum. Aslında bu oyuncu gurubunun şampiyon olacak hali yok. En azından konuma giren, oyunun üstünlüğünü eline alan bir Fenerbahçe izledik. Oyun gelişmezse, skorlar aldatıcı olur. Bunun badiresini galibiyet serisi yapılan haftalarda gördük. Malatyaspor’un genç kalecisi Ertaç’ı kutluyorum. Gecenin kahramanıydı.