Mustafa Kaplan’dan Fenerbahçeli Altay Bayındır için flaş itiraf: İspanya ve İngiltere’den Altay’ı izliyorlar

Beşiktaş karşısında 6 net kurtarışa imza atan Fenerbahçe’nin genç file bekçisi Altay Bayındır, derbiye damgasını vurmasını bildi. 22 yaşındaki genç eldivene güvenip birinci kere Ankaragücü’nde baht veren hocası Mustafa Kaplan açıklamalarda bulundu. Küme düşmeme uğraşı verdiği periyotta kaleyi genç eldivene emanet eden Kaplan, eski oyuncusu hakkında Akşam Gazetesine konuştu.

“BİR DAHA 6 GOL YİYEBİLİRSİN”

“Ankaragücü’ne geldiğim devir kadro çok zahmetli bir süreç yaşıyordu. Yardımcım Erhan Namlı’ya ‘Ben kalede Altay’ı oynatacağım. Düşersek Altay ile düşelim.’ dedim. Altay’ı oynattığım için tenkitler alıyordum. Galatasaray’dan 6 gol yediği maçın akabinde Altay’ı yanıma çağırdım. ‘Bir daha 6 gol yiyebilirsin. Sana güveniyorum.’ dedim. Bu itimadın karşılığını verdi. Ben bu maçtan sonra Altay’ı oynatmasam tahminen artık çok öteki şeyler konuşabilirdik.

ANDERLECHT VE STANDART LIEGE İZLEDİ

O periyot Kayseri deplasmanında bir maçımız vardı. Belçika’dan Anderlecht ve Standard Liege’in scout grupları Altay’ı izlemeye geldi. O periyotta Alman grupları de takip ediyordu. Ankaragücü forması giyerken bile Avrupa gruplarının dikkatini çekmeyi başarmıştı. Fenerbahçe’nin istediği devir Beşiktaş ve Başakşehir de Altay’ı istedi. Bu devirde Altay’ı İspanya ve İngiltere’den ekiplerin yakından takip ettiğini biliyorum. Önü çok açık bir kaleci. Avrupa’da çok yeterli bir grupta oynayacak.”

“ÖZEL ANTRENMANLAR YAPTIK”

Ankaragücü’nde birinci kere Altay’a baht veren eski hocası Mustafa Kaplan şöyle konuştu: “İdmanlardan sonra Altay’la oyun kurma konusunda özel çalışmalar yapıyorduk. Yan topları da çalışıyorduk. Yan topları, ayak tekniği ve topla bağlantısı çok uygun. Önündeki oyuncuları âlâ oynatıyor. Kadrosunun ileri uçtaki ismine bile tesir yapabiliyor.

“VOLKAN’IN KATKISI BÜYÜK”

Kaplan: “Altay’ın Fenerbahçe periyodundaki muvaffakiyetinde Volkan Demirel’in tesiri çok büyük. Volkan Demirel’in deneyiminden faydalanıyor. Bu bence çok kıymetli. Daha uygun olacak.”

“SÜREKLİ KİTAP OKUR”

Kaplan: “Altay birden fazla gün bir çocuk. Bütün hayatı futbol… Futbol dışında ise daima kitap okuyan, okumaktan diğer bir şey yapmayan, çok düzgün bir ailenin evladı.”

BEDELİ 13.5 MİLYON

Altay Bayındır’ın Fenerbahçe ile olan kontratı 2023 yılının Haziran ayında bitiyor. 22 yaşındaki kalecinin piyasa bedeli 13.5 milyon euro.

28: Fenerbahçe’nin genç file bekçisi Altay Bayındır, bu dönem Harika Lig’de Sarı-Lacivertli formayla çıktığı 29 maçta, kalesinde 28 gol gördü. Başarılı eldiven 9 müsabakayı gol yemeden tamamlamayı başardı.